Bezpieczeństwo w sieci « Audyt bezpieczeństwa informacji


Archiwum dla ‘Bezpieczeństwo w sieci’

Napisano dnia: January 27th, 2010

Elektroniczna dokumentacja oraz podpis elektroniczny

Technologia zmienia się każdego dnia, dlatego tak ważną kwestią jest podążanie za odpowiednimi innowacyjnymi rozwiązaniami. Do takich z pewnością można zaliczyć elektroniczną dokumentację medyczna, a także podpis elektroniczny, dzięki któremu będziemy mogli załatwić wiele spraw, bez konieczności opuszczania własnego domu.

Dziś każdy zakład medyczny, czy to państwowy czy też prywatny, jest zobowiązany to tego by prowadzić rozległą dokumentację medyczną. Każdy przypadek nie może być anonimowy i musi mieć swój ślad oraz być odnotowanym w kartotece. Do tej pory odbywa się to przede wszystkim za pomocą papierowych wersji. Stwarzało to jednak potencjalne zagrożenie zagubienia danej partii materiałów, a przede wszystkim opóźniało prace. Zamiast zajmować się pacjentami, lekarze czy personel medyczny spędzali długi godziny na kompletowaniu i uzupełnianiu dokumentacji medycznej. Na ratunek przyszło takim placówkom rozporządzanie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2006 roku, które umożliwia prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medyczne w formie całkowicie elektronicznej. Pozwala to również na zaoszczędzenie finansów danej placówki, gdyż nie trzeba zatrudniać kolejnych osób do prowadzenia dokumentacji. Odchodzą również koszty papierów i wszelkiego rodzaju przyborów piśmienniczych. Taka elektroniczna dokumentacji wymaga jednak różnych dodatkowych rozwiązań, przede wszystkim zastosowania podpisu elektronicznego, aby dany dokument był wiarygodny dla Ministerstwa Zdrowia i innych placówkom, które kontrolują pracę zakładów medycznych. Taki podpis elektroniczny po weryfikacji i spełnieniu kilku ważnych norm jest tożsamy z podpisem składanym na receptach czy innych dokumentach. Wdrożenie podpisu elektronicznego nie jest sprawą trudną, wymaga tylko i wyłącznie wyrażenia chęci ze strony placówek medycznych. Staje się to coraz bardziej powszechne, gdyż zainteresowane strony dostrzegają mnóstwo zalet tego typu rozwiązania. Oprócz tego segregacja i szybkość znalezienia dokumentów w formie elektronicznej jest znacznie szybsza niż to odbywa się w przypadku dokumentacji papierowej, z którą niemal zawsze są problemy.

Napisano dnia: January 14th, 2010

Zagrożenia komputerowe w roku 2010

Zagrożenia, które mogą dotknąć nasze w komputery z roku na rok są inne. Ewoluują i zmienią się tak samo jak zmieniają się technologie. To co czeka nas w obecnym 2010 roku to przede wszystkim wzmożona ilość fałszywych wersji antywirusów, ogromne ilości botów czy też trojanów, szczególnie tych w branży bankowej. Poza tym cyberprzestępcy są coraz bardziej śmiali w swoich działaniach, dlatego musimy się skutecznie przed nimi zabezpieczać. Oszukiwanie niewinnych użytkowników Internetu już dziś nie sprawia im wiele kłopotu, a niestety może być tylko gorzej.

Pojawią się również złośliwe wirusy, które będą atakowały przede wszystkim nowe, jeszcze nie do końca doskonałe oprogramowania, szczególnie Mac i Windows 7. Ilość złośliwego działania różnych niepożądanych wirusów będzie bardzo szybko się powiększać i skutecznie zakłócać naszą pracę i zabawę na komputerach.

Cyberprzestępcy nadal będą koncentrować się głównie na stosowaniu technik zmierzających do zainfekowania inżynierii społecznej, przez co nasze komputery sa bardzo narażone na wszelkiego rodzaju błędy. Tacy hakerzy działają głównie przez różnego typu wyszukiwarki, takie jak BlackHat SEO, czy też przez różnorodne serwisy społecznościowe, a także bardzo popularnie w ostatnich latach ataki przez tak zwany kanał „drive-by-download”. Przez ściągane w dużych ilościach pliki możemy również ściągnąć na własny komputer groźnego wirusa i problem gotowy. Tacy przestępcy zwykle działają w określonym czasie. I tak jeśli odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej, wtedy to można się spodziewać wielu wirusów, które są zlokalizowane właśnie na stronach dotyczących tej tematyki. Przestępcy mają świadomość, że bardo wiele osób będzie odwiedzać te strony, dlatego umieszczają na nich szkodliwe dla komputera i prawidłowego jego działania składniki. W przypadku serwisów społecznościowych sprawa również jest groźna, bo może dotyczyć bardzo popularnych serwisów, takich jak Facebook czy Twitter. Oprócz tego powinniśmy być bardzo czujni jeśli chodzi o zainfekowania naszego telefonu komórkowego, który w równie podobnym stopniu co komputer może być narażony na ryzyko wirusowe.


Napisano dnia: January 12th, 2010

Wirusy atakujące komputer

Wirus potrafi mieć bardzo niszczący wpływa na nasz komputer oraz na jego prawidłowe działanie. Ogólnie rzecz biorąc wirus jest fragmentem kodu, który potrafi zainfekować dany program, a w ekstremalnych przypadkach nawet cały system operacyjny, który jest stosowany i używany przez użytkowników sprzętu komputerowego. Dany wirus doprowadza do infekcji, natomiast zainfekowane dane pozwalają mu się dalej rozprzestrzeniać i po kolei wyniszczać kolejne programy, dążąc do zainfekowania całego systemu naszego komputera.

Wirusy nie działają samodzielnie. Aby wirus mógł się wdrożyć musi zostać uruchomiony tak zwany program- nosiciel, który sprawia, że dany wirus zaczyna atakować nasz komputer. Ryzyko zagrożenia jest wielce prawdopodobne, właściwie każdego dnia ściągamy na nasz komputer wirusy. Jednak są one tak małe i tak niegroźne, że zazwyczaj nie powodują uszkodzenia systemu i nie dezorganizują pracy naszego sprzętu komputerowego. Zagrożenie pojawiania się coraz to nowszych wirus zaczęło przybierać na sile, wtedy gdy wprowadzono do powszechnego użytku pocztę elektroniczną. Dzięki niej cyberprzestępcy mogą w bardzo łatwy sposób dotrzeć właściwie do każdego komputera na świecie, gdzie tylko jest dostęp do Internetu.

Najgroźniejszymi wirusami są taki, które atakują ważne systemy danych, na przykład w dużych korporacjach czy też w bankach, gdzie przechowuje się dane milionów klientów. Wyciek takich danych może doprowadzić do prawdziwej tragedii, łącznie z ubywanie pieniędzy z naszego rachunku bankowego. Banki więc zatrudniają najlepszych specjalistów, którzy modernizują systemy zabezpieczeń, tak by dane klientów były bezpieczne i nie mogły dostać się w niepowołane ręce. Policja stara się walczyć z przestępstwami internetowymi, jednak wciąż są one niezwykle trudne do wykrycia. W komisariatach policji działają specjalne jednostki, które mają za zadanie zwalczać przestępczość internetową, jednak wykrywalność takiego łamania prawa jest wciąż nikła. Lepiej sprawa wygląda na świecie, gdzie specjalne jednostki policji codziennie wykrywają nowe tego typu przestępstwa.

virus

Napisano dnia: December 29th, 2009

Antyspamowe filtry

Niechciana poczta to prawdziwa zmora wszystkim posiadaczy kont mailowych na wielu portalach internetowych. Popularność tak zwanego spamu wciąż wzrasta i bez należytej ochrony niedługo może nas całkowicie zalać gór niechcianej korespondencji. Tu dobrym rozwiązaniem są filtry antyspamowe, które niejako czytają maile przed nami i podejmują decyzję, czy dana wiadomość jest spamem czy też należy do grupy maili, które mają trafić na konkretną skrzynkę poczty internetowej.

Filtry antyspamowe są również tak zaprogramowane by straszyć tych podejrzanych nadawców i mogą wysłać wiadomość z pytaniem czy jesteś spamerem czy też nie? Najbardziej popularną metodą filtrującą naszą skrzynkę mailową jest tak zwana biała i czarna lista. Odbywa się to w ten sposób, że przychodząca wiadomość jest sprawdzana pod kątem nadawcy. Jeśli posiadamy go w skrzynce i w książce adresowej wtedy to nie jest traktowane jako spam. Jeśli została wysłana z nieznajomego adresu, wtedy jest ona traktowana jako spam. Niestety to rodzi zagrożenie, że również ważne dla nas wiadomości trafią od razu do kosza, także warto dokładnie zapoznać się z tą metodą.

Inną sprawdzą metodą jest metoda oparta na słowach kluczowych. Jeśli w danym mailu pojawi się pięciokrotnie jakieś słowo, na przykład sex lub viagra, wtedy możemy mieć niemal 100% pewność, że taka wiadomość jest spamem. Inna metodą walki ze spamem jest również sprawdzenie adresu IP nadawcy wiadomości, która jest do nas przesyłana. Jeśli komputer zlokalizuje to jako wiadomość z bardzo małego kraju, gdzie język angielski nie jest używany, wtedy uzna, że prawdopodobieństwo otrzymania przez nas takich wiadomości jest bardzo nikłe i zaklasyfikuje to jako spam.

Niestety mimo wielu zalet, te metody posiadają również widoczne wady. Czasami są tak skupione na filtrowaniu naszej poczty, że przepuszczają wiadomości niechciane, a traktują jako spam wiadomości dla nas istotne. Przed wybraniem odpowiedniego filtru warto dokładnie zapoznać się z jego działaniem, tak by nie było możliwości tracenia przez nas cennych wiadomości.

spam

Napisano dnia: December 22nd, 2009

Obrona komputera przed wirusami

Ochrona antywirusowa jest pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać zaraz po zakupie każdego nowego komputera, czy to stacjonarnego, czy przenośnego typu laptop. Ryzyko niezabezpieczenia komputera jest bardzo duże i realne, gdyż komputer bez takich osłon wirusowych jest nastawiony na ciągłe ataki z sieci i nie tylko. Zmiany i problemy, jakie może spowodować wirus są ogromne i może przed nimi przestrzec każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z groźnym wirusem. Wirusy mogą powodować bardzo znaczące zmiany w naszych plikach i wszystkich danych. Wszystko zależy od tego, na jakiego akurat wirusa natrafimy. Jednak są pewne powszechne zmiany, które mogą zajść w niemal każdym komputerze. Do tych zmian z pewnością można zaliczyć: zmiana lub nawet skasowanie plików na naszym komputerze, kradzież adresów mailowych z naszego komputera i dalsze rozsyłanie wirusa, brak działania innych programów ochronnych, skasowanie istotnych do działania komputerów plików.

To tylko przykład, które bez wątpienia powinny zachęcić do zabezpieczenia się przed niszczącym działaniem wirusów i zakupienie odpowiedniego oprogramowania, który uchroni nasz komputer przed tego typu zjawiskami. Najlepiej zdecydować się na płatny program antivirusowy, który zapewni nam kompleksową obronę przed wirusami. Do najpopularniejszych i najbardziej powszechnych programów antivirusowych z pewnością należą: Kaspersky Anti- Virus, McAfee VirusScan czy też Symantec Norton Anti- Virus. Bez względu na to, na jaki ostatecznie program się zdecydujemy, musimy się przede wszystkim upewnić, że jest on włączony cały czas, podczas naszej pracy na komputerze. Niektóre programy mogą spowalniać nasz komputer, jednak nie powinniśmy się tym bardzo przejmować, gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych danych, a także poprawne działanie naszych komputerów. Istotną sprawą jest również instalowanie aktualizacji, które sprawią, że nasz komputer będzie chroniony w sposób ciągły bez żadnych przestojów, w trakcie którym może dojść do zaatakowania danych przez groźnego wirusa.

antywirus

Wygoda i ergonomia to podstawowe wartości, jakie ceni każdy użytkowników komputera oraz Internetu. Praca przy komputerze potrafi bardzo skutecznie zmęczyć nasze ciało, zwłaszcza podczas długich godzin siedzenia przed sprzętem komputerowym. Firma Microsoft wprowadziła na rynek zupełnie nowa, bardzo cienką klawiaturę Bluetooth Keybord Mobile 6000. Ta bardzo lekka bateria jest zasilana na stałe bateriami AAA. Świetnie […]

usuwanie wirusów wordpress poznań Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione - teksty chronione prawem.