April « 2016 « Audyt bezpieczeństwa informacji


Archiwum dla April, 2016

Napisano dnia: April 27th, 2016

Mobilny w pracy

Wiele jest zawodów, które wymagają natychmiastowych analiz czy obliczeń. Trzeba jednak przyznać, że nawet najbardziej prymitywny komputer wykona obliczenia lepiej od człowieka. Stąd też tendencja do zastępowania kalkulatora, kartki i ołówka przez komputery przenośne. W porównaniu z obliczeniami dokonywanymi przez ludzi, znacznie rzadziej wyniki okazują się błędne, cała zaś operacja przeliczania jest sprawniejsza i trwa dużo krócej, co jest atutem nie do pominięcia. Czy komputery przenośne można wobec tego uznać jeszcze za atrybut prestiżowy? Wydaje się, że nie, albo przynajmniej nie w każdej sytuacji.

Są raczej równouprawnionym sprzętem niezbędnym do wykonywania pracy- jak klucz do rur w pracy hydraulika. Warto jednak zauważyć, że także poszczególne komputery przenośne w sposób znaczny różnią się pomiędzy sobą, a więc można stąd wysnuć wniosek, że nie wszystkie sprawdzą się jednakowo dobrze w każdych warunkach. Patrząc w ten sposób rzeczywiście trudno odmówić pewnego prestiżu osobie, która posługuje się odpowiednio do zadań dobranym komputerem przenośnym, jednak właściwym byłoby uznanie, że właśnie  ten sposób wygląda realizacja coraz większej ilości zadań.

Napisano dnia: April 22nd, 2016

Rozrywka i praca

Komputery to nie tylko narzędzia pracy, choć wielu z nas do tego właśnie ograniczyć próbuje ich rolę. Nie da się jednak ukryć, że w szczególności szybkie komputery stanowią doskonałą metodę zabawy dzieci, młodzieży, ale i dorosłych. Oczywiście wiążą się z tym pewne negatywne konsekwencje, jednak postępując rozsądnie i zachowując odpowiednie środki ostrożności można śmiało uznać, że komputery IBM są jednym z popularniejszych zamienników piłki czy innych gier i zabaw. Jednak oczywiście bagatelizowanie ich roli jako narzędzia pracy także jest nieusprawiedliwione. Najzwyczajniej w świecie to komputery zdominowały w wielu dziedzinach nasze życie, przez co stały się sprzętem w dużej mierze decydującym o tym, jak wygląda nasz dzień.

Niemniej jednak często to my sami nie potrafimy wykorzystywać komputerów zgodnie z przeznaczeniem i to stąd wynika zdecydowana większość problemów. Mimo to jednak nie należy spodziewać się żadnych drastycznych zmian w świecie zdominowanym przez relacje człowiek- maszyna. Tym bardziej więc powinno nam zależeć, aby komputery dostosowywać do ściśle określonych potrzeb, według zadanych parametrów, a wtedy zadowolenie z ich wykorzystania będzie zdecydowanie większe.

Napisano dnia: April 14th, 2016

Uniwersalna maszyneria

Gdyby ktokolwiek zorganizował plebiscyt na urządzenie, które najsilniej zmieniło oblicze świata to bez wątpienia wygrałyby go komputery. Dziś obecną są w bez mała każdej dziedzinie życia. Jedne komputery służą nam do rozrywki, inne pomagają w pracy. Rewolucyjność zmian wydaje się oczywista- dzięki znaczącej mocy obliczeniowej komputery są w stanie wykonywać więcej operacji jednocześnie w porównaniu do ludzkiego mózgu. Z jednej strony daje to efekt w postaci coraz bardziej realistycznej grafiki gier na komputery IBM, z drugiej zaś zdolność do wykonywania przez nie setek i tysięcy bardzo skomplikowanych rachunków w czasie ułamków sekund.

W wielu przypadkach od poprawności i szybkości wykonywania operacji zależy powodzenie operacji, a ostatnio oraz częściej także życie ludzkie. Stąd też bezapelacyjne zwycięstwo komputerów, jak wynalazku, który nie tylko możemy nazwać epokowym, ale o którym z cała pewnością możemy stwierdzić, że w silny sposób kształtuje historię naszej cywilizacji. Czy się to komuś podoba czy nie, rzeczywistość i komputery są już nieodłącznymi elementami tego samego świata, w którym i my się obracamy i funkcjonujemy od najmłodszych lat naszego życia.

Napisano dnia: April 10th, 2016

Przełom w twoim domu

Niech zgadnę- masz dość starego, niezbyt wydajnego, straszliwie hałasującego komputera, który coraz częściej odmawia posłuszeństwa? Być może to czas, żeby przerzucić się na szybkie komputery, przy których takich problemów nie będzie? Albo jeszcze popiej na komputery przenośne, które w wielu przypadkach spisują się znacznie lepiej niż wielkie blaszane skrzynie zajmujące sporą część biurka. Wybór oczywiście należy do ciebie, jednak wymiana komputera jest raz na jakiś czas konieczna choćby i dlatego, że nowsze programu nie będą chciały zgrać się ze sprzętowymi możliwościami posiadanego komputera.

Jeśli chodzi o komputery stacjonarne to przez jakiś czas można próbować ich rozbudowy, jednak w przypadku komputerów przenośnych cała sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i zazwyczaj wymusza wymianę komputera. Oczywiście końcowa decyzja nie zależy od obsługi jednego czy dwóch programów, ponieważ komputer może być po prostu dobrym narzędziem pracy i bez kompletu oprogramowania. Wprawdzie niewątpliwie straci wówczas część funkcjonalności, jednak cały czas może nadawać się do realizacji podstawowych zadań, do realizacji których nie są potrzebne wybitnie dobre parametry.

Napisano dnia: April 5th, 2016

Dla graczy najlepszy sprzęt

Komputery dla graczy to bardzo specyficzna grup sprzętu. Wyposażone w potężne karty graficzne, coraz częściej także umożliwiające generowanie obrazu trójwymiarowego oraz kompatybilne z nimi monitory wysokiej jakości. Specjalna gama peryferiów wspomaga szybkie komputery w błyskawicznych reakcjach na precyzyjne wskazania gracza. Tu najważniejsza jest jednak moc grafiki i samego procesora. Dlatego też, ze względu właśnie na zastosowanie najnowszych podzespołów, komputery stacjonarne, znacznie częściej wykorzystywane przez graczy niż przenośne, dość wyraźnie odstają cenowo od średniej.

Niestety, starzeją się równie szybko, a w zasadzie nawet szybciej od pozostałych klas sprzętu. Każda nowa gra ma coraz wyższe wymagania, którym słabsze komputery nie są już w stanie podołać i tak napędza się rozwój komputerów i gier. Na pewno trzeba wiedzieć, że decydując się na komputery stacjonarne poświęcimy mobilność, ale w zamian otrzymamy bardzo dobre parametry grafiki, znacznie lepsze niż w większości notebooków, nie wspominając już o netbookach, które zdecydowanie do gier nie nadają się najlepiej. Kwestia wyboru wciąż pozostaje otwarta, zwłaszcza, że rozwój komputerów postępuje wprost niewyobrażalnie szybko.

Na rynku urządzeń drukujących również co pewnie czas pojawiają się zupełnie innowacyjne rozwiązania. Już od kilku lat znane są jednak drukarki fotograficzne. Jest to świetna propozycja dla osób, które posiadają aparaty cyfrowe i mogą we własnym domu stworzyć małe laboratorium fotograficzne. Tak jak kiedyś ciemnia spełniała funkcję prowadzącą do wywoływania zdjęć, tak dziś każdy może […]

Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione - teksty chronione prawem.