November « 2011 « Audyt bezpieczeństwa informacji


Archiwum dla November, 2011

Napisano dnia: November 2nd, 2011

Ważne dane: jak dbać o ich bezpieczeństwo?

Komputer to nie tylko narzędzie rozrywki, ale też pracy i to niekoniecznie zawodowej. Każdy z nas ma gdzieś poukrywane ważne dla nas dane, takie jak zdjęcia, filmy lub dokumenty, w których pochowane są istotne dla nas i naszej kariery informacje. Jednocześnie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest regularne dbanie o bezpieczeństwo tych danych. Rzadko jednak wiemy, co dokładnie powinniśmy robić, aby te ważne dane pozostały z nami na zawsze i nie zniknęły gdzieś przypadkiem w niejasnych okolicznościach. Podstawowym sposobem na  zachowanie wszystkich poufnych informacji, jest tworzenie kopii zapasowych. Co ciekawe, nie musimy wcale wyrabiać sobie nawyku tworzenia kopii, wystarczy że zainstalujemy jeden ze sprawdzonych programów, który będzie to robił za nas. Niestety, czasem nawet zachowanie wszelkich możliwych standardów bezpieczeństwa nie wystarczy, by uchronić się przed utratą danych. Na szczęście, dziś możemy je odzyskać korzystając z usług profesjonalistów lub na własną rękę wykorzystując popularne programy.

Napisano dnia: November 2nd, 2011

Czy warto regularnie robić przegląd stanu komputera?

Nikogo z nas nie dziwi, że komputer o który zazwyczaj nie dbamy, z miesiąca na miesiąc zwalnia i staje się tak ociężały, że możemy niemal usłyszeć każdy obrót wentylatora. Tymczasem, aby utrzymać sprzęt w dobrej formie, wcale nie trzeba poświęcać wiele. Warto wyrobić sobie nawyk i nawet podczas wieczornego surfowania po Internecie sprawdzać w jakim stanie jest nasz dysk i procesor. Warto przede wszystkim zadbać o aplikacje: usunąć te nieużywane i jednocześnie postarać się o optymalne wykorzystanie zasobów. Niemniej, najlepszy wpływ na szybkość komputera ma regularne sprawdzanie jego stanu przez specjalistę. Co prawda mało kto z nas kiedykolwiek decyduje się na taki krok, ale jest to z pewnością najlepsza rzecz, jaką możemy uczynić by komputer służył nam długo. Okazuje się więc, że regularne dbanie o stan wnętrze i zewnętrza naszego komputera to istotne zagadnienia, zwłaszcza że awaria to nie tylko utrata sprzętu, ale czasem nawet utrata niezwykle istotnych danych, a na to nikt nie może sobie pozwolić.

Na rynku urządzeń drukujących również co pewnie czas pojawiają się zupełnie innowacyjne rozwiązania. Już od kilku lat znane są jednak drukarki fotograficzne. Jest to świetna propozycja dla osób, które posiadają aparaty cyfrowe i mogą we własnym domu stworzyć małe laboratorium fotograficzne. Tak jak kiedyś ciemnia spełniała funkcję prowadzącą do wywoływania zdjęć, tak dziś każdy może […]

Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione - teksty chronione prawem.