February « 2010 « Audyt bezpieczeństwa informacji


Archiwum dla February, 2010

Napisano dnia: February 24th, 2010

Czytanie z ekranu

Każdy kto kiedykolwiek czytał jakieś obszerne teksty z ekranu komputera doskonale wie jak może to być nieprzyjemne, szczególnie przy dużych ilościach czytanego materiału. Karta papieru czy tez strona w gazecie jest całkowicie lepiej przyswajalna przez nas wzrok, niż tekst wyświetlany na komputerze. Co interesujące ta reguła dotyczy nie tylko ekranów stacjonarnych komputerów czy też laptopów, ale również specjalistycznych czytników e-booków. Na szczęście większość z nowoczesnych urządzeń obsługujących akcesoria stanowiące czytniki e-booków stosuje technologię tak zwanego elektronicznego papieru. Jednak nawet to nie pomaga przy odpowiednik komforcie czytania danej strony. Być może sęk tkwi w tym, że do „przewracania” strony wciąż musimy używać klawiszy, kursora myszy czy też rysika do czytników. Mimo że ten proces trwa ułamki sekund, to dodatkowo męczy nasze mięśnie. Klikanie myszą czy też naciskanie klawisza na klawiaturze dodatkowo przerywa nasz stan skupienia i koncentracji, które powinny krążyć wokół czytanego tekstu, a nie skupiania naszej uwagi na posługiwaniu się kursorem czy klawiszem.

Dlatego też pomysłu sugerujące, że należy do szkół podstawowych i przedszkoli wprowadzenie elektronicznych książek czy zeszytów, może skutecznie opóźnić prawidłowy rozwój najmłodszych dzieci, które akurat w tym wieku uczą się najwięcej. Tak więc komputerowe wspomaganie nauki wcale nie musi być najlepszym z rozwiązań. Lepiej jednak, przynajmniej w pierwszych latach nauki, pozostać przy tradycyjnych rozwiązaniach, czyli książkach i zeszytach. Zazwyczaj takie rozwiązania odzwyczajają dzieci od twórczego i kreatywnego myślenia, a także nie pozwalają na skuteczne korzystanie z zasobów naszej wyobraźni, co wspomaga myślenie dzieci. Nie warto odbierać im dzieciństwa i etapów, w którym wdrażają się do społeczeństwa poprzez kontakty z rówieśnikami. Najlepiej jak najpóźniej wprowadzić komputer do codziennego życia naszego dziecka. W ten sposób pozwolimy mu twórczo się rozwijać i wzmacniać swoje intelektualne horyzonty.

ebook

Napisano dnia: February 20th, 2010

Używanie VoIP

Największą zaletą używania i korzystanie z telefonii VoIP są z pewnością bardzo małe koszty. Stwarza to bardzo poważną konkurencję dla telefonii komórkowej, czy też stacjonarnej. Tego typu telefonia cyfrowa dostępna jest dla każdego, kto posiada komputer z połączeniem do Internetu lub też specjalne urządzenie dedykowane programowi VoIP.

Jeśli już zdecydujemy się na przejście z telefonii tradycyjnej do tej cyfrowej powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na kilka dość istotnych aspektów. Właściwie mamy trzy drogi użytkowania i korzystania z technologii VoIP. Pierwsza z nich to zainstalowanie odpowiedniego, specjalnego programu na własnym komputerze. W tym przypadku niezbędne będą również słuchawki i mikrofon. Może się również przydać kamerka internetowa. Jedynym ograniczeniem w przypadku tej metody jest to, że komputer w czasie rozmowy musi być cały czas włączony. Jednak to rozwiązanie ma jedną dużą, niezaprzeczalną zaletę. Jest relatywnie najtańsze z wszystkich innych dostępnych metod.

Kolejna możliwością jest kupno specjalistycznego urządzenia w postaci aparatu, który nazywany jest aparatem telefonicznym IP. Ten aparat również jest podłączany do Internetu. Jednak ten sposób wiąże się z nieco wyższymi kosztami, gdyż musimy zainwestować dodatkowo właśnie w taki aparat telefoniczny obsługujący VoIP. Trzecią możliwością korzystania z telefonii cyfrowej jest podpięcie na stałe tak zwanej bramki VoIP, do której możemy podłączyć dowolny aparat telefoniczny. Jeśli chcemy efektywnie korzystać z możliwości, jakie oferuje telefonia VoIP, powinniśmy poza tym zaopatrzyć się w szerokopasmowy dostęp do Internetu. Odpowiednia szybkość, a także przepustowość łącza pozwoli na taki przesył danych, który będzie możliwy do odbioru w bardzo krótkim czasie. Bardzo ważna jest szybkość odbioru i wysyłki danych. To pozwoli odpowiednio zintegrować cały system i umożliwić płynność połączeń. Oprócz tego musimy zdecydować się na dostarczyciela danej usługi. Najlepiej oczywiście zdecydować się na tego, który oferuje najlepszy pakiet, zarówno pod względem ekonomicznym jak i funkcjonalnym. Takie połączenie oszczędności i funkcjonalności pozwoli na uzyskanie najbardziej optymalnego rozwiązania.

telefonia internetowa

Napisano dnia: February 16th, 2010

Sprzęt komputerowy

Nasz sprzęt komputerowy jest bardzo różnorodny i właściwie każdy może o nim powiedzieć niemal wszystko. Początkowo istniał bardzo wyraźny podział między komputerami przenośnymi, czyli między laptopem a notebookiem. Laptop był z reguły dużo większym, a przede wszystkim cięższym sprzętem komputerowym, który by móc działać musiał być zasilany zewnętrznie za pomocą kabla. Natomiast komputery typu notebook były dużo mniejsze, bardziej mobilne o posiadały wbudowane na stałe własne źródło swojego zasilania. Zresztą notebook zawdzięcza swoją nazwę właśnie notatnikowi w formacie A4, czyli naszego popularnego zeszytu. Na dzień dzisiejszy te określenia dotyczące poszczególnych komputerów używa się swobodnie i wymiennie.

Laptopy marki Dell posiadają swoje własne, wewnętrzne akumulatory, dzięki którym może pracować długie godziny bez konieczności podłączania do zasilania zewnętrznego. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdyż nie zawsze możemy mieć dostęp do gniazdka z prądem, żeby podłączyć nasz komputer i wymusić na nim poprawne działanie. Laptopy wciąż wygrywają z komputerami stacjonarnymi, tradycyjnymi. Ich największymi zaletami bez wątpienia są: ogromna mobilność podczas przemieszczania danego sprzętu, brak problemów z transportem oraz swobodne uruchamianie komputera bez względu na miejsce. Dzisiejsze laptopy posiadają także wbudowane modele, przez co możemy łączy się z Internetem niemal z każdego miejsca. Wymaga to jedynie odpowiedniego połączenie Wi-fi. Jedna dzisiejsze przedsiębiorstwa wychodzą temu naprzeciw i coraz powszechniejsze staje się wi-fi. Przede wszystkim w pubach, kawiarniach i kafejkach dostępne są łącza, które umożliwiają bezprzewodowe połączenie z Internetem. Takie rozwiązania można również dostrzec w urzędach czy szkołach. Dzięki temu praca na komputerze przenośny jest niemal nieograniczona. Pozwala to na swobodną pracę w terenie i dzięki temu ułatwia zawód wielu osób, które do tej pory musiały załatwiać sprawy w terenie, następnie wracać do firmy czy przedsiębiorstwa, by najpotrzebniejsze dane wprowadzić do komputera. W tej chwili może się to odbywać w każdym miejscu.

Napisano dnia: February 10th, 2010

Higiena naszego komputera

ygląd naszego komputera świadczy o nas. Nie chodzi tylko o zewnętrzny wygląd, który możemy uzyskać poprzez starcie kurzy, ale przede wszystkim o pełną higienę naszego sprzętu komputerowego. I tak komputer tradycyjny i stacjonarny może wydawać się bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia czy zabrudzenia niż komputer przenośny –laptop. To prawda. Wylanie kubka kawy na klawiaturę naszego komputera nie wpłynie właściwie na jego działanie. Sama klawiatura może ulec uszkodzeniu, jednak system zostaje nienaruszony. Inaczej sprawa wygląda w przypadku wylania płynów na klawiaturę laptopa. W tym przypadku taki zabieg może mieć bardzo niszczący wpływa na całą prace komputera, a także uszkodzenie systemu. Małe, przenośne komputery stają się coraz bardziej popularniejsze i powszechne. Niestety nawyki użytkowników pozostają niezmienne. Skoro przez lata jemy i pijemy nad komputerem stacjonarnym, raczej nie zmieni się to podczas zmiany użytkowania innego sprzętu.

Na szczęście na rynku jest wiele produktów, które skutecznie pozwolą nam zadbać o utrzymanie czystości naszego sprzętu komputerowego. Oczywiście nic nie zastąpi rozsądnego użytkowania sprzętu, czyli niejedzenie nad komputerem. Miliony okruchów, które wciąż dostają się pod obudowę mogą w końcu doprowadzić do tragedii i szansa na odzyskanie sprawnie działającego sprzętu może się solidnie oddalić. Różne firmy proponują akcesoria czyszczące przede wszystkim do laptopów, gdyż to one są najbardziej narażone na nieczystości i zanieczyszczenia. Możemy na przykład użyć sprzężonego powietrza, który bardzo skutecznie wyczyści wszelkie przestrzenie między klawiszami usuwając z nich okruchy czy inne obiekty, które dostały się pod jej powierzchnię. Możemy również wyczyścić tłuste plamy, które najczęściej zbierają się na monitorze laptopa. Specjalne preparaty oraz ściereczki pozwolą łatwo i przyjemnie się ich pozbyć. Inwestując w dobry sprzęt komputerowy powinniśmy zadbać również o jego wygląd, tak by służył nam przez wiele lat bez zbędnych usterek. Specyfiki oferowane do pielęgnacji występują w bardzo przystępnych cenach, dlatego bez wątpienia warto się w nie wyposażyć.

płyn do lcd

Napisano dnia: February 2nd, 2010

Kartki elektroniczne

Coraz częściej zastępujemy tradycyjne rozwiązania tymi elektronicznymi. Ta moda dotarła również do kartek okolicznościowych, które w coraz większym stopniu upowszechniły się w świadomości użytkowników sprzętu komputerowego oraz Internetu. Dlaczego dzieje się tak, że coraz częściej nasze kontakty bezpośrednie z bliskimi ograniczają się do wysyłki elektronicznej, kolorowej kartki pocztowej czy świątecznej.

W naszym codziennym życiu istnieje mnóstwo okazji, w którym mamy szansę złożyć życzenia naszych znajomym, rodzinie, czy też przyjaciołom. Są to urodziny imieniny, święta obchodzone przez miliony osób na całym świecie. Jeśli mamy bardzo wielu znajomych wysyłanie tradycyjnych kartek może stanowić nie lada problem. Niestety, dziś też bardzo powszechnym zachowaniem jest fakt, że nie znamy czyjegoś adresu domowego czy miejsca zamieszkania. Znamy za to jego adres poczty elektronicznej czy też adres strony www. Łatwiej więc skontaktować się z kimś za pomocą sms’a czy właśnie Internetu, wysyłając elektroniczną, okolicznościową kartkę. Przewaga tego drugiego sposobu nad tradycyjnymi rozwiązaniami objawia się również tym, że do naszych elektronicznych życzeń może dostarczyć najodpowiedniejszą grafikę. W przypadku tradycyjnych kartek często decydujemy się na to, co nie do końca odpowiada naszym założeniom czy preferencją. Z braku laku, wybieramy coś co niekoniecznie nam się podoba. W przypadku elektronicznych kartek jest zupełnie inaczej. Możemy wybierać spośród milionów rozwiązań. Nowoczesne serwisu oferują również możliwość zaprojektowania kartki według naszych potrzeb. I tak mamy okazję i możliwość do stworzenia zupełnie unikalnej kartki, którą wyślemy najbliższej nam osobie. Dużym plusem jest również oszczędność kosztów, gdyż nie płacimy nic za taką kartkę, a nawet za samodzielny projekt. Odchodzą również koszty wysłania kartki. Jeśli robilibyśmy to za pomocą tradycyjnej poczty, wysłanie kartek do wielu osób może skutecznie nadwyrężyć nasz budżet. Natomiast wysyłanie karki za pomocą poczty e-mail jest zupełnie bezpłatne.

e-book

Firma Microsoft również wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadza coraz do nowsze rozwiązania do swojej oferty sprzedażowej. I tak ta światowej renomy firmy wprowadza do produkcji zupełnie nową klawiaturę Arc Keybord. Ta klawiatura ma przypominać i wywołać podobne reakcje jak wprowadzone przez firmę Microsoft myszka- Arc Mouse. To jedna rodzina, która ma zdobyć zaufanie i […]

audyt rodo Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione - teksty chronione prawem.