January « 2010 « Audyt bezpieczeństwa informacji


Archiwum dla January, 2010

Napisano dnia: January 29th, 2010

Nowoczesne e-booki

Innowacyjne rozwiązania są coraz śmielsze i nawet nie możemy przewidywać się czy też się spodziewać co jeszcze wymyślą ludzi, aby ułatwić i uprzyjemnić życie innych osób. Tego typu propozycję trafią przede wszystkim do osób, które cenią sobie komfort pracy i odpoczynku, a także do tych, które podążają za modą nowoczesnych sprzętów i technologicznych nowinek. Tu naprzeciw wychodzą takim osobom elektroniczne publikacje.

E-booki to temat znany już od kilku lat. Z roku na rok tego typu zdarzenia staja się jednak coraz bardziej powszechne. Zupełnie nowoczesna metoda czytania książek czy prasy zyskuje coraz więcej zwolenników. Oczywiście wciąż są również wrogowie tej metody, którzy twardo stoją przy swoim i twierdzą, że nic nie zastąpi papieru i zapachu książki. Oczywiście mają całkowitą rację. Są jednak takie sytuacje, które zapalonemu czytelnikowi nie pozwalają na zabranie ze sobą mnóstwa książek, które zamierza przeczytać. Jeśli wybieramy się na wakacje, książki mogą nam zabrać bardzo pożądane miejsce w walizce. Tu z pomocą przychodzi specjalny czytnik Zino lub inne urządzenia, które pozwalają na wbudowanie wewnątrz małego urządzenia nawet kilku tysięcy pozycji książkowych.

Wiadomo jest jednak nie do dziś, że oczy bardziej się męczą podczas patrzenie na ekran, niż na kartkę papieru. Dlatego w nowych czytnikach e-booków zastosowano technologię, dzięki której czytany strona ma wygląd zupełnie tożsamy z kartą książki czy stroną z gazety. Internet wychodzi również do czytelników z propozycją e-księgarni, czy też e-bibliotek. Takie elektroniczne książki z pewnością nie stanowią realnego zagrożenia dla tradycyjnej literatury, gdyż zawsze książka w ręku będzie stanowiła lepsze rozwiązanie, niż trzymanie elektronicznego czytnika. Warto jednak ułatwić sobie życie i tylko w pewnych momentach życia sięgać po czytniki pozwalające przeglądać tysiące książek skumulowanych w jednym, małym urządzeniu, które może zabrać ze sobą w podróż lub na długi wyjazd za granice. Cena takiego czytnika również jest dość atrakcyjna.

Napisano dnia: January 27th, 2010

Elektroniczna dokumentacja oraz podpis elektroniczny

Technologia zmienia się każdego dnia, dlatego tak ważną kwestią jest podążanie za odpowiednimi innowacyjnymi rozwiązaniami. Do takich z pewnością można zaliczyć elektroniczną dokumentację medyczna, a także podpis elektroniczny, dzięki któremu będziemy mogli załatwić wiele spraw, bez konieczności opuszczania własnego domu.

Dziś każdy zakład medyczny, czy to państwowy czy też prywatny, jest zobowiązany to tego by prowadzić rozległą dokumentację medyczną. Każdy przypadek nie może być anonimowy i musi mieć swój ślad oraz być odnotowanym w kartotece. Do tej pory odbywa się to przede wszystkim za pomocą papierowych wersji. Stwarzało to jednak potencjalne zagrożenie zagubienia danej partii materiałów, a przede wszystkim opóźniało prace. Zamiast zajmować się pacjentami, lekarze czy personel medyczny spędzali długi godziny na kompletowaniu i uzupełnianiu dokumentacji medycznej. Na ratunek przyszło takim placówkom rozporządzanie Ministra Zdrowia z 21 grudnia 2006 roku, które umożliwia prowadzenie i archiwizowanie dokumentacji medyczne w formie całkowicie elektronicznej. Pozwala to również na zaoszczędzenie finansów danej placówki, gdyż nie trzeba zatrudniać kolejnych osób do prowadzenia dokumentacji. Odchodzą również koszty papierów i wszelkiego rodzaju przyborów piśmienniczych. Taka elektroniczna dokumentacji wymaga jednak różnych dodatkowych rozwiązań, przede wszystkim zastosowania podpisu elektronicznego, aby dany dokument był wiarygodny dla Ministerstwa Zdrowia i innych placówkom, które kontrolują pracę zakładów medycznych. Taki podpis elektroniczny po weryfikacji i spełnieniu kilku ważnych norm jest tożsamy z podpisem składanym na receptach czy innych dokumentach. Wdrożenie podpisu elektronicznego nie jest sprawą trudną, wymaga tylko i wyłącznie wyrażenia chęci ze strony placówek medycznych. Staje się to coraz bardziej powszechne, gdyż zainteresowane strony dostrzegają mnóstwo zalet tego typu rozwiązania. Oprócz tego segregacja i szybkość znalezienia dokumentów w formie elektronicznej jest znacznie szybsza niż to odbywa się w przypadku dokumentacji papierowej, z którą niemal zawsze są problemy.

Napisano dnia: January 24th, 2010

Protokół IP w komputerach

Często użytkując komputer nie zdajemy sobie do końca sprawy z jego możliwości i funkcjonalności. Jedną z podstawowych aplikacji komputerowych jest protokół IP. Ten protokół stanowi podstawowy składnik w zestawie TCP/IP. I tak wszystkie dane z UDP, TCP, IGMP czy też UCMP są właśnie przesyłane w data gramach IP. Protokół IP pozwala na dostarczanie usług plików bez konieczności łącznia. Jednak nie ma żadnej gwarancji, że data gramy IP zostaną akurat dostarczone do naszego punktu, który obraliśmy za celowy. Jednak IP stara się poprawnie przesyłać te data gramy. Jeśli ten proces się nie uda, wtedy to IP usuwa dany dekagram i stara się go wysłać do nadawcy z odpowiednią adnotacją, która informuje o danych zdarzeniu i będzie to komunikat o pojawieniu się błędu ICMP.

Nagłówek IP jest bardzo potrzebnym, aczkolwiek skomplikowanym protokołem, dlatego wymaga solidnej wiedzy na jego temat. Podstawowa wiedza to znajomość pól, które znajdują się w nagłówku IP. Należą to nich: pole nagłówka, które określa numer wersji protokołu, typ danej usługi, pole długości całkowitej, pole, które identyfikuje zdarzenie, pole czasu życia, protokół, które określa dane zawarte w diagramie IP, flagi Bit 0, Bit 1 lub tez Bit 2, pole przesunięcia fragmentu, suma, a także pola dotyczące opcji czy wypełniania. Wszystkie te pola spełniają inne, niezależne działania, także należy się dokładnie zapoznać z ich specyfiką. Typowy nagłówek protokołu IP składa się z dwudziestu bajtów. Rozmiar ten jest bardzo elastyczny i może ulegać zmianom, jeśli tylko dodamy dodatkowe opcję w nagłówku opcje.

Aby wejść i ocenić znajomość protokołu IP musimy najpierw go znaleźć. Należy kliknąć prawym klawiszem na ikonkę Mojego komputera, a następnie poszukać protokołu. Znajduję się on oczywiście w zestawie TCP/IP. W nim warto również sprawdzić dokładne numery, gdyż ewentualne rozwiązywanie problemów powinniśmy zacząć właśnie od przejrzenia zakładki TCP/IP i dokładne przyglądniecie się protokołowi IP. Dzięki temu będzie w stanie stwierdzić co dzieje się w naszym sprzęcie komputerowym.

Napisano dnia: January 20th, 2010

Nowa klawiatura Microsoft

Wygoda i ergonomia to podstawowe wartości, jakie ceni każdy użytkowników komputera oraz Internetu. Praca przy komputerze potrafi bardzo skutecznie zmęczyć nasze ciało, zwłaszcza podczas długich godzin siedzenia przed sprzętem komputerowym. Firma Microsoft wprowadziła na rynek zupełnie nowa, bardzo cienką klawiaturę Bluetooth Keybord Mobile 6000. Ta bardzo lekka bateria jest zasilana na stałe bateriami AAA. Świetnie sprawdza się w pracy z komputerami tradycyjnymi, stacjonarnymi oraz tymi przenośnymi. Funkcjonuje ona na zasadzie technologii Bluetooth, dlatego nie ma potrzeby posiadania gniazdek USB.

Ta klawiatura jest stworzona w technologii tak zwanej Comfort Curve, co oznacza, że ma bardzo ergonomiczną budowę, która poprawia komfort podczas długich godzin pracy na niej. Niewielki rozmiary czynią z niej urządzenie niezwykle praktyczne, które sprawdzi się nawet u bardzo wymagających użytkowników sprzętu komputerowego. Poza świetnej funkcjonalności klawiatura Microsoft Keybord Mobile 6000 ma też bardzo innowacyjny design. Firma stawia przede wszystkim na jakość, ale również na wygląd swoich proponowanych na rynku urządzeń, ponieważ dziś wiele osób traktuje komputer jako mebel, który musi się doskonale komponować z całym wnętrzem.

Do tej pory na rynku akcesoriów komputerowych znajduje się tylko kilka pozycji, które zajmują klawiatury zdolne do używania przez wszystkie rodzaje sprzętu komputerowego. Większość z nich jest jednak podłączana do danego komputera za pomocą złącza USB. Nie każdemu jednak odpowiada rozwiązanie z wiszącymi kablami, dlatego też klawiatura działająca w technologii Bluetooth świetnie się tu sprawdzi. Jeśli dużo podróżujemy, a nie przepadamy za małymi i niewygodnymi klawiaturami w laptopach to zakup klawiatury Microsoft Bluetooth Mobile Keybord 6000 będzie najodpowiedniejszym rozwiązaniem. Sprawdzi się doskonale podczas używania komputerów stacjonarnych i laptopów. Szczególnie przydatna będzie do małych gabarytowo rozmiarów, których klawisze są bardzo niewygodne szczególnie dla dużych palców.

Napisano dnia: January 14th, 2010

Zagrożenia komputerowe w roku 2010

Zagrożenia, które mogą dotknąć nasze w komputery z roku na rok są inne. Ewoluują i zmienią się tak samo jak zmieniają się technologie. To co czeka nas w obecnym 2010 roku to przede wszystkim wzmożona ilość fałszywych wersji antywirusów, ogromne ilości botów czy też trojanów, szczególnie tych w branży bankowej. Poza tym cyberprzestępcy są coraz bardziej śmiali w swoich działaniach, dlatego musimy się skutecznie przed nimi zabezpieczać. Oszukiwanie niewinnych użytkowników Internetu już dziś nie sprawia im wiele kłopotu, a niestety może być tylko gorzej.

Pojawią się również złośliwe wirusy, które będą atakowały przede wszystkim nowe, jeszcze nie do końca doskonałe oprogramowania, szczególnie Mac i Windows 7. Ilość złośliwego działania różnych niepożądanych wirusów będzie bardzo szybko się powiększać i skutecznie zakłócać naszą pracę i zabawę na komputerach.

Cyberprzestępcy nadal będą koncentrować się głównie na stosowaniu technik zmierzających do zainfekowania inżynierii społecznej, przez co nasze komputery sa bardzo narażone na wszelkiego rodzaju błędy. Tacy hakerzy działają głównie przez różnego typu wyszukiwarki, takie jak BlackHat SEO, czy też przez różnorodne serwisy społecznościowe, a także bardzo popularnie w ostatnich latach ataki przez tak zwany kanał „drive-by-download”. Przez ściągane w dużych ilościach pliki możemy również ściągnąć na własny komputer groźnego wirusa i problem gotowy. Tacy przestępcy zwykle działają w określonym czasie. I tak jeśli odbywają się mistrzostwa świata w piłce nożnej, wtedy to można się spodziewać wielu wirusów, które są zlokalizowane właśnie na stronach dotyczących tej tematyki. Przestępcy mają świadomość, że bardo wiele osób będzie odwiedzać te strony, dlatego umieszczają na nich szkodliwe dla komputera i prawidłowego jego działania składniki. W przypadku serwisów społecznościowych sprawa również jest groźna, bo może dotyczyć bardzo popularnych serwisów, takich jak Facebook czy Twitter. Oprócz tego powinniśmy być bardzo czujni jeśli chodzi o zainfekowania naszego telefonu komórkowego, który w równie podobnym stopniu co komputer może być narażony na ryzyko wirusowe.


Na rynku urządzeń drukujących również co pewnie czas pojawiają się zupełnie innowacyjne rozwiązania. Już od kilku lat znane są jednak drukarki fotograficzne. Jest to świetna propozycja dla osób, które posiadają aparaty cyfrowe i mogą we własnym domu stworzyć małe laboratorium fotograficzne. Tak jak kiedyś ciemnia spełniała funkcję prowadzącą do wywoływania zdjęć, tak dziś każdy może […]

łopatki do lodów | obieg dokumentów Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione - teksty chronione prawem.