December « 2009 « Audyt bezpieczeństwa informacji


Archiwum dla December, 2009

Napisano dnia: December 29th, 2009

Antyspamowe filtry

Niechciana poczta to prawdziwa zmora wszystkim posiadaczy kont mailowych na wielu portalach internetowych. Popularność tak zwanego spamu wciąż wzrasta i bez należytej ochrony niedługo może nas całkowicie zalać gór niechcianej korespondencji. Tu dobrym rozwiązaniem są filtry antyspamowe, które niejako czytają maile przed nami i podejmują decyzję, czy dana wiadomość jest spamem czy też należy do grupy maili, które mają trafić na konkretną skrzynkę poczty internetowej.

Filtry antyspamowe są również tak zaprogramowane by straszyć tych podejrzanych nadawców i mogą wysłać wiadomość z pytaniem czy jesteś spamerem czy też nie? Najbardziej popularną metodą filtrującą naszą skrzynkę mailową jest tak zwana biała i czarna lista. Odbywa się to w ten sposób, że przychodząca wiadomość jest sprawdzana pod kątem nadawcy. Jeśli posiadamy go w skrzynce i w książce adresowej wtedy to nie jest traktowane jako spam. Jeśli została wysłana z nieznajomego adresu, wtedy jest ona traktowana jako spam. Niestety to rodzi zagrożenie, że również ważne dla nas wiadomości trafią od razu do kosza, także warto dokładnie zapoznać się z tą metodą.

Inną sprawdzą metodą jest metoda oparta na słowach kluczowych. Jeśli w danym mailu pojawi się pięciokrotnie jakieś słowo, na przykład sex lub viagra, wtedy możemy mieć niemal 100% pewność, że taka wiadomość jest spamem. Inna metodą walki ze spamem jest również sprawdzenie adresu IP nadawcy wiadomości, która jest do nas przesyłana. Jeśli komputer zlokalizuje to jako wiadomość z bardzo małego kraju, gdzie język angielski nie jest używany, wtedy uzna, że prawdopodobieństwo otrzymania przez nas takich wiadomości jest bardzo nikłe i zaklasyfikuje to jako spam.

Niestety mimo wielu zalet, te metody posiadają również widoczne wady. Czasami są tak skupione na filtrowaniu naszej poczty, że przepuszczają wiadomości niechciane, a traktują jako spam wiadomości dla nas istotne. Przed wybraniem odpowiedniego filtru warto dokładnie zapoznać się z jego działaniem, tak by nie było możliwości tracenia przez nas cennych wiadomości.

spam

Napisano dnia: December 22nd, 2009

Obrona komputera przed wirusami

Ochrona antywirusowa jest pierwszą czynnością jaką powinniśmy wykonać zaraz po zakupie każdego nowego komputera, czy to stacjonarnego, czy przenośnego typu laptop. Ryzyko niezabezpieczenia komputera jest bardzo duże i realne, gdyż komputer bez takich osłon wirusowych jest nastawiony na ciągłe ataki z sieci i nie tylko. Zmiany i problemy, jakie może spowodować wirus są ogromne i może przed nimi przestrzec każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z groźnym wirusem. Wirusy mogą powodować bardzo znaczące zmiany w naszych plikach i wszystkich danych. Wszystko zależy od tego, na jakiego akurat wirusa natrafimy. Jednak są pewne powszechne zmiany, które mogą zajść w niemal każdym komputerze. Do tych zmian z pewnością można zaliczyć: zmiana lub nawet skasowanie plików na naszym komputerze, kradzież adresów mailowych z naszego komputera i dalsze rozsyłanie wirusa, brak działania innych programów ochronnych, skasowanie istotnych do działania komputerów plików.

To tylko przykład, które bez wątpienia powinny zachęcić do zabezpieczenia się przed niszczącym działaniem wirusów i zakupienie odpowiedniego oprogramowania, który uchroni nasz komputer przed tego typu zjawiskami. Najlepiej zdecydować się na płatny program antivirusowy, który zapewni nam kompleksową obronę przed wirusami. Do najpopularniejszych i najbardziej powszechnych programów antivirusowych z pewnością należą: Kaspersky Anti- Virus, McAfee VirusScan czy też Symantec Norton Anti- Virus. Bez względu na to, na jaki ostatecznie program się zdecydujemy, musimy się przede wszystkim upewnić, że jest on włączony cały czas, podczas naszej pracy na komputerze. Niektóre programy mogą spowalniać nasz komputer, jednak nie powinniśmy się tym bardzo przejmować, gdyż najważniejsze jest bezpieczeństwo naszych danych, a także poprawne działanie naszych komputerów. Istotną sprawą jest również instalowanie aktualizacji, które sprawią, że nasz komputer będzie chroniony w sposób ciągły bez żadnych przestojów, w trakcie którym może dojść do zaatakowania danych przez groźnego wirusa.

antywirus

Napisano dnia: December 19th, 2009

Ograniczenia telefonii VoIP

Pomimo faktu, że korzystanie z telefonii IP staje się coraz bardziej powszechne, to słychać przy okazji głosy specjalistów, którzy twierdzą, że tego typu innowacyjne rozwiązania nie stanowią wielkiego zagrożenia, ani konkurencji dla telefonii komórkowej oraz stacjonarnej. Według nich tego typu telefonia wiąże się też z pewnymi, dość poważnymi ograniczeniami.

Najważniejszą i największą przeszkodą w korzystaniu z telefonii VoIP na przyzwoitym i akceptowalny poziomie jest zapewnienie dostępu do szerokopasmowego Internetu. To stanowi pewne ograniczenie, gdyż wciąż bardzo wiele osób korzysta z tradycyjnego połączenia do Internetu, mianowicie za pomocą tradycyjnej linii telefonicznej. Dlatego też ponoszenie równoległych opłat za abonament telefoniczny oraz za telefonię VoIP, może nie przysporzyć temu drugiemu zbyt wielu zwolenników. Oczywiste jest to, że telefonia może być używana przez użytkowników Internetu, których dostawcami są dostarczyciele osiedlowych sieci czy też telewizje kablowe.

Innym ograniczeniem, które można napotkać korzystając z telefonii VoIP są awarie sieci energetycznych. W takim przypadku wszystkie urządzenia, które mogą pomóc nam się komunikować czyli: sieć, modem, bramka IP, router, sam komputer nie spełniają swojej podstawowej roli.

Poza tym dość solidnym ograniczenie jest także samo rozpoczęcie korzystania z sieci VoIP. Mianowicie wymaga to zakup specjalnego urządzenia do transmisji danych. Takie urządzenie jest znacznie droższe niż niejeden tradycyjny aparat telefoniczny do przeprowadzania rozmów. Oczywiście można też korzystać z tańszych rozwiązań, czyli słuchawek czy też mikrofonu. Jednak takie rozwiązanie wymaga od nas ciągłości włączonego komputera, a co za tym idzie rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną. W razie wypadku dzwonienie na ogólnodostępne telefonu internetowe również może stanowić nie lada problem, gdyż Internet często utrudnia lokalizację, przez co możemy wygenerować niejasności między nami, a centralą pomocy: pogotowie ratunkowym, policją czy też strażą pożarną.

ograniczenia voip

Napisano dnia: December 15th, 2009

Shareware i Freeware

Używając różnego rodzaje programów na co dzień, bardzo często nie mamy świadomości tego jakie to sa programy. Problem freeware i shareware jest właściwie już od dawana bardzo zakorzeniony w kulturze wszystkich użytkowników komputera oraz Internetu. Właściwie każdy użytkownik używa takich programów jak WinRar czy też Total Commander. Często tez myślimy, że używamy tych programów zupełnie legalnie, nie zastanawiając się nawet nad źródłami ich pochodzenia. Wielu z nas nawet nie myśli o tym, by wkupić licencję, skoro programy sa za darmo dostępne w sieci. Pojawia się naturalna myśl, że po co płacić za coś, co jest dostępne zupełnie za darmo. Niestety rzeczywistość czasami może przerażać, gdyż programy shareware wcale nie są tym samym co freeware.

Shareware jest to oprogramowanie, które zezwala na darmowe korzystanie z danego programu czy pakietu przez określony okres czasu, np. 1 lub 3 miesiące. Dzięki temu użytkownik może się zapoznać z funkcjami danego programu i po tym okresie wykupić legalne oprogramowanie. W tym okresie próbnym funkcje danego programu mogą, aczkolwiek nie zawsze są, ograniczone. Po tym umownym okresie program może przestać działać, może stracić niektóre swoje funkcje, albo też często zdarza się tak, że działa nadal bez zarzutu. Co jakiś czas pojawiają się jedynie komunikaty mówiące o tym, że należy dokonać zakupu licencji i korzystać z legalnego oprogramowania. Wielu użytkowników jednak zupełnie ignoruje te komunikaty.

Freeware natomiast to zupełnie darmowe oprogramowanie, które może być rozprzestrzeniane po uprzednim zamieszczeniu informacji dotyczących autora i poinformowaniu, że to oprogramowanie jest całkowicie bezpłatne. I tak właściciele stron czy też dystrybutorzy nie mogą pobierać za takie programy żadnych opłat. Musimy pamiętać o fakcie, że używanie programów typu shareware po okresie darmowym jest zabronione, a także karalne. Niestety ściągalność tego typu wykroczeń jest bardzo nikła i tak naprawdę nikt się tym nie zajmuje, pomimo faktu, że producenci i twórcy programów, z którym korzysta się za darmo tracą pieniądze, za to, że umożliwili korzystanie użytkownikom z ich oprogramowania.

oprogramowanie

Napisano dnia: December 11th, 2009

Drukarka wyposażeniem niezbędnym

Drukarka jest właściwie niezbędnym urządzeniem każdego posiadacza sprzętu komputerowego. Na dzień dzisiejszy prawie każdy użytkownik Internetu i posiadacz komputera korzysta w pracy, czy też w domu z drukarki. Tego typu urządzenie jakim jest drukarka bez wątpienia bardzo się przydaje. Istnieje również możliwość zakupienia drukarki z dodatkowymi funkcjami, takimi jak: kopiarka, skaner czy też faks.

Drukarki są również niezbędnym urządzeniem w pracy, zarówno w dużych jak i w małych firmach. Oprócz tradycyjnego drukowania kartek papierów, na rynku są także dostępne specjalistyczne drukarki, które szczególnie przydadzą się pracownikom dużych firm, szkół, uczelni, czy nawet małych sklepików z produktami lub usługami.

Drukarki typu Sato są to idealne urządzenia do druku etykiet, kodów kreskowych czy też innym, różnorodnych oznakowań. Służą one pomocą przede wszystkim w firmach zajmujących się handlem lub produkcją. To małe w swoich wymiarach urządzenie znacznie ułatwia pracę, a szczególnie przyśpiesza cały tok produkcyjny i handlowy. Nie trzeba danych aktywności wykonywać ręcznie przez co zyskujemy dodatkowy czas, a także dodatkowych ludzi, którzy do tej pory wykonywali to za pomocą własnych rąk. Takie drukarki mogą być również bardzo mobilne z możliwością używania ich w terenie oraz tradycyjnie na miejscu stacjonarnym.

Poza tym istnieją również drukarki RDIF, które są bardzo nowoczesne i służą do specjalnego, specyficznego znakowania danych produktów. Możemy dzięki nim drukować potrzebne etykiety, czy też rzadko jeszcze spotykane naklejki chipy. Takie chipy idealnie sprawdzają się do identyfikacji danego produktu, a także można dzięki nim zarejestrować drogę, jaką produkt przybywa z punktu A do punktu B. Dzięki temu jeśli wysyłamy dużo przesyłek możemy mieć pewność, że docierają one w docelowe miejsce i nic się z nimi po drodze nie dzieje. Jak widać takie innowacyjne rozwiązania w zakresie funkcjonalności drukarek są idealne w pracy, a także w domu, jeśli na przykład sprzedajemy towary na aukcjach internetowych, a później wysyłamy je do odbiorcy.

profesjonalna drukarka cyfrowa

Drukarka jest właściwie niezbędnym urządzeniem każdego posiadacza sprzętu komputerowego. Na dzień dzisiejszy prawie każdy użytkownik Internetu i posiadacz komputera korzysta w pracy, czy też w domu z drukarki. Tego typu urządzenie jakim jest drukarka bez wątpienia bardzo się przydaje. Istnieje również możliwość zakupienia drukarki z dodatkowymi funkcjami, takimi jak: kopiarka, skaner czy też faks. Drukarki […]

Internet Kiełczów | Hawaiianwebmaster.com Kopiowanie bez zgody autora surowo zabronione - teksty chronione prawem.